Szeretjük őket:

2020. szeptember 23., szerda

Kardos József hadnagy első világháborús fényképei, 3. rész

Kardos József hadnagy első világháborús fényképei 

3. rész: 1915. VI-VII.

Kardos József 1914-ben, mint vadász került ki az orosz frontra (előéletének és 1914-es ténykedésének fényképei a májusi bejegyzésben tekinthetőek meg), majd egy sebesülést követően 1915. februárjának végén vonult be újból az 1-es vadászokhoz, akik éppen a Kárpátokban küzdöttek az orosz gőzhenger ellen. Júliusi posztom utóbbinak állított emléket Kárpátokban készült fotóinak közlésével. Kardos zászlós végül 1915. májusában Taracközből indult otthonába, Budapestre, ahol a fotóalbuma alapján a júniust és júliust töltötte. A pontos oka a hazatérésének ismeretlen, mivel sebesülésről, betegségről nem tudok, ezért inkább szabadságolásra gondolok. A mai bejegyzésben az ehhez a két hónaphoz köthető fényképeket teszem közzé, így kevésbé lesz katonás, ellenben mégiscsak 105 éves budapesti fotográfiákról lesz szó! A fényképek nincsenek napra datálva, így témakör szerint lesznek csoportosítva, s egyet leszámítva hátoldalukon és az albumban sincs semmilyen kommentár fűzve hozzájuk.

Az első csoportját a fotóknak a katonákat ábrázoló képek teszik ki. Ezek a képek zömében Kardoshoz hasonló altiszteket ábrázolnak, étkezés vagy pihenés közben. 

Csoportkép a budapesti képeket tartalmazó oldalakról, 1915. június-július
Messze nem biztos, hogy tényleg Budapesten készült, Kardos jobbról a negyedik az ajtó előtt.

Kardos József Budapesten sétálgat, 1915. VI-VII.

Madárkával, 1915. június-július

Triumvirátus a K.u.K.-ból
Kardos a baloldali, zászlósi rangjelzéssel, amely arany vékony sáv egy ezüst csillaggal.

Nem túl jó fotó egy kártyacsatáról

Hadapród egy közlegény társaságában, utóbbi talán vitézségi éremmel

Hadapródok vitézségi éremmel, egyikük pluszban felkötött karral

Ellentétben a közhiedelemmel a katonák gyakran bohóckodnak
Hogy a képen látható hadapród éppen mit akart bemutatni, az persze kérdéses...

Padon, talán a Nemzeti Múzeum (?) környékén

Vannak aztán olyan fotók, amelyek a 105 évvel ezelőtti birodalmi fővárost -nem, ebben semmi túlzás nincs, annak épült- mutatják be. Néhányat könnyű felismerni, néhányat biztosan lesz, aki felismer, másokról alighanem sohasem fog kiderül, pontosan mit is ábrázolnak, és hol. Különösen izgalmas, hogy egyes fotók alapján Kardos egy komoly árvízet, vagy esőzést követő özönvizet fotografált le, mert szekerek közlekednek láthatóan kerékagyig vízben. Hiába kutattam az napilapokban, nem találtam nyomát, mikor volt ilyen özönvíz ebben az időszakban a főváros területén. Legvalószínűbbnek egyelőre 1915 június eleje látszik, mert arra találtam adatot, hogy egyes helyeken akkor árvíz miatt megszakadt a hajózás. 

Ezt az épületet talán nem kell bemutatni...

Ezt a hősies helyet sem... Viszont érdekes, mennyire vízben áll!

Vajdahunyad várának bejárata korzózó pestiekkel, 1915. VI-VII.

Sajnos ezt a teret nem ismertem fel, de jó kép
Ha valaki azonosítaná, köszönetem érte!

Fiáker hajt az egyik víz alá került utcán vagy rakparton

Ezen a képen is a víz az úr

Mikor a ló átmegy vizilóba

Még nehezebben értelmezhető kép, talán a Duna az egyik híd alatt(?)

A következő négy kép egy fotósorozat része, s Buda felől mutatja a régi Erzsébet-híd budai hídfőjét. Az 1903-ban átadott hídon éppen áthajt Károly főherceg, azaz a későbbi IV. Károly császár és király. Próbáltam meghatározni az ADT adatbázisának segítségével, pontosan melyik napon járhatott a trónörökös Budapesten 1915. június-júliusában, de egyelőre nem sikeredett. Érdekes megfigyelni, milyen vegyes a konvoj, benne régi hintókkal, de már modern személygépkocsikkal is. Jól látható, hogy a fővárosiak milyen sorfalat állnak az másfél évvel később királlyá koronázott Károly főhercegnek.




Az egyetlen fotó, amelyen szöveg áll Kardos kézírásával:
"Az első kocsiban a tisztelgő alak a trónörökös."

Végül három vegyes kép maradt.

Ismeretlen személy

Kardos szerelme, Könnyű Kató

Könnyű Kató egy barátnőjével(?) együtt dohányzik

Kardos Józsefet 1915. szeptemberében hadnaggyá nevezték ki, ám nem kerül ki azonnal a frontra a békés budapesti hónapok után. Az 1916-os Ranglisten des Kaiserlich und Königlichen Heeres szerint (487.o.) tartalékba helyezték. Ennek oka bizonyára az volt, hogy a fényképek alapján valamiféle tisztképzésen vett részt Csehországban, mint az a következő Kardosról szóló posztból ki fog derülni.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése