Szeretjük őket:

2019. november 27., szerda

A vád esküdtje - Könyvajánló, Steve Cavanagh: Tizenhárom


Steve Cavanagh:
Tizenhárom
Budapest: Álomgyár, 2019


Eredeti cím: Thirteen, 2018
Fordította: Abrudán Katalin
510 oldal

Nem mindenki szereti a tárgyalótermi krimiket, és én sem vagyok oda értük annyira. Ez mondjuk különös, hiszen annak idején elmentem írásbeli felvételire az ELTE jogi karára, mondván jogász leszek. Aztán a szóbelire már nemet mondtam, mert inkább meggondolva magam, tanár és könyvtáros akartam lenni. Gyerekkoromban emellett néztem időnként a Petrocellit, és A vád tanúja (amely a legjobb Agatha Christie színdarab, s a film is igazi klasszikus) örök szerelmese vagyok. Ám felnőtt fejjel meglehetősen kiábrándító véleményem van a jogászkodásról, ami nem csoda, hiszen laikus szemmel elég fura döntések akadnak időnként… Ám Steve Cavanagh regényének fülszövege izgalmas sztorit ígért, így táskámba csaptam buszravaló útravaló gyanánt. Azt nem tudom, Írországban hány krimit írnak évente, amelyek közül a Tizenhárom megnyerte az Év bűnügyi regénye díjat, de azt bízvást mondhatom, hogy Cavanagh bizony John Grishammel is bőven felveszi a versenyt.

A regény kétségkívül egyedi kamaradráma-thriller keverék, amelyben a tárgyalótermi részek fogtak meg igazán. Ez nem meglepő, Cavanagh eredetileg ügyvéd volt, s érezhetően otthonosan mozog e területen. Nincs jogom eldönteni, hogy a magyar típusú bíró-központú vagy az esküdtszéki bíráskodás-e a jobb, de hogy regényekhez és filmekhez utóbbi a megfelelőbb, abban cseppet sem kételkedem. Az ötlet, hogy a tizenkét dühös ember közé furakszik be a gyilkos, aki így páholyból nézheti, sőt aktívan hozzájárulhat egy ártatlanul megvádolt személy bebörtönzéséhez, zseniálisan kihasználható. És ezt a ziccert az ír író Rafael Nadalként csapta le. Maga a bírósági tárgyalás hangulatos, feszült, igazi élmény - minden regényhez szükséges túlzásával együtt -, s főszereplőnk, Eddie Flynn ügyvéd nagyon szerethető lángész. Az esküdtszék tagjainak dokumentumon történő bemutatása jó döntés volt, hozzátett a regényhez. A sorozatgyilkos Joshua Kane szintén szépen bemutatott karakter, bár kissé furcsáltam, hogy Flynn E/1-ben van megírva, s mégis látjuk Kane-t is cselekvőként E/3-ban. Kane alakja már egy olyan pont, ami a regény komolyan vehetőségét hátrányosan befolyásolja. Egyszerűen túl sok, túlontúl nem emberi. Ellenben az amerikai álom megtorpedózása, mint fő motivációs tényező és az ehhez kapcsolódó szimbólumrendszer a 13-as számtól az egydollárosig telitalálat volt. 
Megértem azokat, akik rajonganak ezért a könyvért, és nem véletlen a szinte hibátlan moly.hu osztályozási átlag, sem az igen magasnak számító goodreads pontozás (lásd alul!).  A nagyon erős könyvet számomra azért lerontotta pár, elsősorban inkább érzelmi és nem megfogható „hiba”. Ugyanis végig az motoszkált bennem, hogy: „na, ez azért már túlzás”, és ezen érzés végig kissé aláásta a hitelességet. Amikor a végén meg kiderül a sorozatgyilkos „kibenléte” pláne így voltam. A problémát tetézte a rendőrség elképesztő mértékű befeketítése a regényben. Minden hekus korrupt, de ez hagyján, mert gyakorlatilag potenciális gyilkos is. Egy logikai bukfencre is bukkantam, amit még nem értek (utána kell néznem, hátha átsiklottam valami felett az utolsó 20 oldalon). Spoiler nélkül ezt nem tudom elmagyarázni, így most kihagyom. A fordulatok nem voltak kiszámíthatatlanok, nagyrészt sejteni lehetett a csavarokat. Mindez azonban csak alig vet árnyékot a kedvező összképre.
A kötet emellett jól olvasható, a tördelés, helyesírás rendben van, s a fűzött „kötés” is megfelel a korszellemnek (=sz*r, de nem a legtragikusabb a piacon). A borító szintén egészen pofás lenne, ha a fölös cafrangokat (ajánlások, díjazás, „nemzetközi bestsellerszerző”-baromság) kihagyták volna. El nem tudom képzelni, hogy valaki azért vesz meg egy könyvet, mert mondjuk - a némi zöldhasúért bármire kapható - Stephen King (na jó, jelen esetben Lee Child, de King a legjobb példa) ráír két sor dicséretet. Leginkább olyan lett így a borító, mint egy karakteres nő, aki elegáns fekete szerkót húzott, ám a végén egy félvak stylist rátűzött a ruhára indulás előtt egy ocsmány rózsaszín brosst.   

Alles zusammen: egy igen emlékezetes regényt vehetünk kézbe az általam egyébként nem kedvelt Álomgyár kiadótól, amely az utóbbi időben néhány egészen jó kötetet is megjelentett már. Nem a legjobb a kategóriában az idén általam olvasottak közül, de ettől még nagyon jó. A Tizenhárom egy végig pezsgő, fordulatos, élvezetes regény, amely jó kikapcsolódást nyújt a krimik kedvelőinek.

Pontszám:
Nyolc dühös ember a tízből.
8/10 pont

www.moly.hu: 97 %
www.goodreads.com: 4.24 pont
(Az adatok 2019. november 27-i állapotot tükröznek!)

2019. november 26., kedd

Tüzérségi menet- és harcgyakorlat dokumentumai 1932-33-ból, III. - befejező - rész

Tüzérségi menet- és harcgyakorlat 
dokumentumai 1932-33-ból, III. és egyben befejező rész

Ma végére érünk az augusztusban kezdett, s októberben folytatott dokumentumközlésnek, mely során a Magyar királyi "Bercsényi Miklós" 1. honvéd tüzérosztály gépvontatású tarackos ütegének 1933 elején elvégzett menet- és harcgyakorlatainak papírjait bocsátom az olvasók elé. A dokumentumokból kiderült, hogy egyfajta kísérletről volt szó a honvédség részéről, amely a modern, gépesített háború működését igyekezett szimulálni a még meglehetősen mostoha lehetőségek ellenére, s azokból következtetéseket kívántak levonni a jövőre nézve. Zárásként 20 oldalnyi dokumentum következik, amely a 6. és 7. számú téli menet- és harcgyakorlat iratait tartalmazza, benne az 5-9. számú harcgyakorlatokkal. 

A harcgyakorlatok időpontjai és helyszínei a következők voltak:

5. harcgyakorlat: 
1933. március 7. - Békéscsaba térsége
6. harcgyakorlat:
1933. március 10. - Nyíregyháza-Hajdúnánás környéke
7. harcgyakorlat: 
1933. március 14. - Gyöngyös-Verpelét térsége
8. harcgyakorlat:
1933. március 21. - Mosonmagyaróvártól északra, Halászi-Bezenye területe
9. harcgyakorlat:
1933. március 23. - Kőszeg-Nemescsó vonala.

15 cm-es 31 M gépvontatású tarack a Don-kanyarban, 1942
Dokumentumok:

A 6. számú téli menet- és harcgyakorlat (1933. III. 2-15.):










A gyakorlathoz tartozó 5-7. számú harcgyakorlatok:





A 7. számú téli menet és harcgyakorlat (1933. III. 19-28.):








A gyakorlathoz tartozó 8-9. számú harcgyakorlatok:





Rövidítések:  

ált. = általános
b. = bal
bizt. = biztosítás
csap. = csapatok
D. = dél
É. = észak
elg. = ellenséges
Elg. = ellenség
eog. = előretolt osztag
eő. = előőrs
evéd. = elővéd
fejőr. = felderítő járőr
gk. = gépkocsi
gv. = gépvontatású
gy.e. = gyalogezred
gyság. = gyalogság
gy.tér = gyakorló tér
h = óra
hds. = hadsereg
hop. = hadosztály parancsnokság
hu. = huszár
I = perc
j. = jobb
k. = könnyű
K. = kelet
kat. = katonai
köv. = következő
lakt. = laktanya
m. = menet
mjr. = major
Ny. = nyugat
oszt. = osztály
ovéd. = oldalvéd
Ö. = önálló
ök. = összeköttetés
őrgy. = őrnagy
pc. = páncélos
pcs. = parancs
pk. = parancsnokság, parancsnok
pótl. /= pótlás
psz. = puszta
R. = rendű
sz. = számú
szak. = szakasz
szd. = század
szds. = százados
tád. = támadás
tám. = támogató
tar. = tarackos
tny. = tanya
Tü. = tüzérség
ü. = üteg
üz.a. = üzemanyag
véd. = védelem
zlj. = zászlóalj


2019. november 11., hétfő

Könyvajánló: Alex North - A suttogó


Alex North:
A suttogó
Budapest: Gabo, 2019



Eredeti cím: The Whisper Man, 2019
Fordította: Bihari György
416 oldal

Szokásos módon a feladatok novemberben úgy elborítottak, mint tisztes választópolgárt a kampánybrossúrák voksolás előtt, ám három előadás és egy Győri Könyvszalon között úgy éreztem, kell egy kis szünet, s figyelemelterelés gyanánt lekaptam egy nemrég megjelent regényt a könyvtári polcról. A pillangókkal thriller témában már jó barátságot kötöttem, így A suttogó borítója azonnal csábító pillantásokat lövellt felém, melyeknek aztán áldozatul is estem. Ez rendszerint nem sok jót jelent férfiember számára, de néha érdemes kockáztatni.

A könyv sztorija így foglalható össze:
Felesége halála után Tom Kennedy és különc csemetéje, Jake egy kisvárosba költöznek, annak is klasszikus horrorfilmbe való házikójába. Hamarosan kiderül, hogy a családnak már korábban kapcsolata volt a házzal, s a lakóhely múltja suttogni kezd a szellemvilággal amúgy is jóban lévő Jake-nek. Mindemellett a városkában egy sorozatgyilkos (a suttogó) új áldozatot szed egy kiskorú személyében, s meglehetősen problémás ügy ez a rendőrség számára, mivel a gyilkos elvileg 20 éve rács mögött ül…
A történet – könnyű belátni -, több klisét vonultat fel, mint egy B kategóriás akciófilm. Ám ez ebben z esetben nem jelent másodvonalbeli pszichológiai krimit, amiből pedig bőven akad manapság. North története ugyanis sok szempontból kiemelkedő.
A szerző például feltűnően törekedett arra, hogy a brutális történetet szépirodalmi szöveggel írja meg, s ez érdekes kontrasztot ad. Ugyanakkor egyeseknek talán dagályosnak hat emiatt a fogalmazás módja. Én élveztem, hogy szép mondatokat és időnként mélyebb gondolatokat kapok, mint átlag bűnügyi regényekben szokás. Tetszett az is, hogy a szereplők - a mostanában dívó pszichothrilleri irányvonallal szemben - nem csupa csődtömegek, még akkor sem, ha magukat esetleg annak tartják. Pete Willis rendőr, aki állandó harcot folytat az alkohollal szemben, győz. És ez így helyes, hiszen az ember uralja a vágyait, s nem a vágyak uralják az embert. Ettől lesz ugyanis ember, s nem ösztöneitől vezérelt állat. Minden sablont felrúgva ebben a regényben az újságíró etikus tud maradni, az exalkoholista rendőr pedig nem merül önsajnálatba és zuhan vissza a legsötétebb percekben sem a whiskeymámorba. Mert ezek a szereplők képesek talpra állni és van jellemfejlődésük. Ez az írói szemlélet tőlem elismerést nyer, mert az a példamutató, mikor a korábban elbukott protagonista a térdéről ismét a talpára képes állni. Ó, hogy utáltam A lány a vonaton nyafogó, gyenge, csupa pszichopata és beteg „hősét”! Tény az is, hogy a pozitív szereplők túlpreferáltak a regényben, míg az antihősről alig tudunk meg valamit, ezt lehet talán az egyetlen negatívumnak mondani. A suttogót talán jobban ki lehetett volna emelni, mint karaktert. A többi szereplőt ellenben Alex North szépen kidolgozta, sok pszichológiai profilozás van a karakterek mögött, félelmekkel és érzelmekkel.
Sokakat zavar, ha egy krimiben természetfölötti dolgok történnek. Ezen olvasókat megnyugtathatom (SPOILER!!!): tulajdonképpen nincs is benne igazán.
Debütáló regénynek mindenesetre igencsak impresszív, bár valahol azt olvastam, hogy tulajdonképpen Alex North csak egy álnév, így nem is biztos, hogy ténylegesen első regényről szó. Ám ez nem változtat a thriller minőségén, amely az irodalmi stílusnak és a karakterek kidolgozott voltának köszönhetően egyértelműen magas.

A kiadásról a véleményem hektikusabb. Sajnos a Gabo kiadó totálisan fejlődésképtelen, ez a kötet ismét csak egy 3500 Forintos komposztalapanyag, amely hamarosan zúzdában végzi. A könyv fizikai kézben tartása kész művészet, hiszen a fűzés azonnal ripityára törne a merev ragasztásnak „hála”, ha úgy istenesen az ember megpróbálná kinyitni. Így aztán nem kockáztattam, s alig 90-120°-ra mertem a lapokat hajlítgatni egymástól, és csak az evolúciónak - szembeforduló hüvelykujj! - köszönhető, hogy képes voltam olvasni ezt a nyomdaipari csodát. Egészen gyalázatos selejt ismét a Gabotól. Ha heraldikai mottót, vagy kampányszlogent kellene írnom a kiadónak lenne egy ötletem: „Just dobd ki!”. A suttogó szinte üvölt a szelektív hulladékgyűjtő azonnali felkereséséért. Persze némi fájdalommal állítanám kuka körüli pályára, mivel a borító viszont nagyon szép. Elképesztően figyelemfelhívó, s a sárga-fekete színpár magában hordozza a fenyegetést, akárcsak a természetben. A fordításban sem találtam kivetnivalót, sőt helyesírási és tördelési problémákkal is talán egyszer-kétszer találkoztam össz-vissz.
Be kár azért a spórolós fűzésért!

Pontszám:
Nyolc hullapille a tízből.
8/10 pont

www.moly.hu: 88 %
www.goodreads.com: 4.11 pont
(Az adatok 2019. november 11-i állapotot tükröznek!)