Szeretjük őket:

2013. szeptember 17., kedd

Mátyás király hadereje 1479-ben

Ma egy olasz jelentés szövegét közlöm, amely 1479-ben íródott és Mátyás király török ellen bevethető haderejét írja le. A korszak egyik legfontosabb magyar hadtörténeti forrása.



Mátyás király szárazföldi s vízi haderejének leírása 1479-ből

A legfelségesebb magyar király török elleni
szárazföldi hadereje.

Elsőként: 3000 szekér, amelyeket a táborozásnál használnak[1], ezekkel vannak a fejedelmek, a főpapok, a bárók és az őket szolgálók.

Következő: 30 bombarda[2], amely 50 magyar font súlyú követ lő ki, amely több mint 100 olasz fontnak felel meg; ezek kerékről lőnek, anélkül, hogy lövés előtt a földre helyeznék őket. Ezenkívül ugyanennyi cerbottana[3] ágyú, melyet nagy puskának (pixide grandi) neveznek és hosszú a csöve.

Ezenkívül: szekér, 24 darab, ezek kétkerekűek mindegyik 22 láb [hosszú], összesen 44, melyeket a cerbottana ágyúkhoz használnak.

Következő: 12 szekér, melyeken 6 bombarda van, melyek 50 latin font súlyú követ vetnek.

Következő: cseh, morva és sziléziai nehézlovas 6000, fegyveres gyalogos 10 ezer.

Következő: a Magyar Királyságból van 10000 nehézlovas, és 4000 gyalogos, akik pajzzsal és számszeríjjal vannak felfegyverezve.

Továbbá: Erdélyből jön 16 ezer fegyveres lovas, akiket székelyeknek hívnak; ezek mindegyike lándzsával, pajzzsal és kézi íjjal van felszerelve; őket a térség legjobb íjászaiként ismerik, és lovaik a leggyorsabbak.

Van továbbá neki 8 faltörő bombardája. Hasonlóképpen van 8 faltörő gépe,[4] továbbá van 10 nagy bombardája, melyek tüzes köveket[5] vetnek. Ezeken kívül vannak még  más tűzvető gépei is; van 4000 nehézpuskás, 2000 kézipuskás, akiket pixidáriuszoknak neveznek, a mindegyiknek saját puskája van; valamint van 80 ágyúmester.

Következő: Erdélyből 2000 vlach, akiket elismeréssel emlegetnek a török elleni harcaik miatt;  ezek a felséges király birtokain élnek, korábban mindig az ő apjával [Hunyadi Jánossal] vagy őfelségével harcoltak együtt.[6]

Továbbá: erdélyi nemesek lovon és gyalog 10000-en, akik hozzászoktak a török hódítók elleni harchoz.

Következő: a moldvai vajda, akinek seregében 12 ezer lovas és 20 ezer gyalogos van, valamint szép számú bombardája.

Következő: Havasalföld vajdájától 8 ezer lovas és 30 ezer gyalogos, akik mindig készenlétben álltak és állnak a török határon. Már 100 éve, hogy a török igyekszik meghódítani hazájukat, anélkül, hogy ártottak volna neki. Csupán a Duna választja el őket egymástól.




A legfelségesebb magyar király
vízi hadereje a török ellen

A hadseregben összesen 330 hajó van, melyben a hajósokat nem számítva 10000 ember van, közöttük 1700 lándzsás, 1200 nagy pajzsos, a maradék számszeríjász és íjász.

Következő: A hajókból 16 a legnagyobb gálya, mindegyik 44 evezővel és 300 fegyveressel; mindegyik hajón van 4 nagy bombarda, melyek 100 fontos súlyt hajítanak; mindegyiken van még 100 nehéz puska (pissides), 100 cerbottana,[7] és 200 kézipuska (pisside manuali) azaz scoppietti; és mindegyik bombardánál körülbelül 3 ágyúmester szolgál.

Ezen a 330 hajón felül Nándorfehérvárnál, azaz Belgrádnál van 33 hajó, melyeket saját nyelvükön naszádoknak neveznek, latinul pedig őrhajóknak, ezek mindegyike 18 evezős. Ezeken a hajókon az evezősöket nem számítva, van 18 kézipuskás (pixide manuali) és két ágyúmester. Ezeken az igen hosszú hajókon, a hosszú orrban van egy cerbottana, amelyet az ő nyelvükön Esfivize-nek neveznek, és amely 40 font súlyú követ lő.

Továbbá: A hajóhadban van 8 nagy bombarda, és nagy hajítógép (balestri maggiori), azaz trebuchet, valamint további 8 gép, és 4 nagy bombarda, amelyek felfele lőnek. Ezeket közönségesen mozsárnak (mortari) nevezik.

Következő: Van a hadseregben 20 nagy bombarda, dézsa nagyságú űrmérettel, amelyek 150 font súlyú tüzes köveket vetnek, és más tűeszközöket.

Továbbá ha ez az armada küldetése során a parthoz közelít, képes két órán belül deszkákból, láncokból és tengelyekből olyan várat alkotni, amely a szárazföld felől megvédi a hajóhadat és be tud fogadni 7-8 ezer harcost. Ebbe a várba ezen felül még beférnek bombardák, valamint 40 esfivize ágyú, tarack (drazk) és csatakígyó (serpentine).[8] A víz felől 16 láncokkal és más eszközökkel jól felszerelt hajó fedezi a várat. Ez a 16 hajó az egész hajóhad zászlóshajója.

Következő: Ebben a hajóhadban 2600 evezős van.

Továbbá: puskás, nehézpuskás 2000, továbbá 12000 kézipuskás.

Továbbá: A király őfelségét követi a Duna mentén Rácországból és Szerbiából 5000 legválogatottabb és leggyorsabb fegyveres lovas, akik zsákmányolnak és égetnek, képesek 1 nap alatt 10 magyar mérföldet megtenni és következő estére visszatérni, amely összesen 100 olasz mérföldnek felel meg. 

                   

Az eredeti szöveg kiadva: Történelmi tár, 1885. p. 762-764 Elektronikusan elérhető: http://kt.lib.pte.hu/cgi-bin/kt.cgi?konyvtar/kt04111201/8_0_2_pg_762.html

Egy magyar fordítás: Szemelvények a magyar hadtörténelem tanulmányozásához I. Bp. 1955. p. 110-111.


Jegyzetek:




[1] Itt a szekérvárhoz való felhasználásra utalhat.
[2] Korabeli ágyúfajta.
[3] Egy másik ágyútípus, a leírás szerint a klasszikus hosszúcsövű ágyú.
[4] Ezek valószínűleg hagyományos kővetők, trebouchet-k, melyekért tudjuk, hogy Mátyás nagyon rajongott.
[5] Könnyen elképzelhető, hogy itt mozsarakról van szó.
[6] Itt minden bizonnyal nem csak erdélyi, hanem a temesközi kenézségek kiváltságos románjairól van szó, akik kiváló katonák voltak. Törökellenes harcaikat több korabeli adománylevél is megemlíti.
[7] Itt nyilván nem ágyút jelent, hanem valami nehezebb puskát, esetleg szakállas puskát.


[8] A csatakígyó egy hosszú csövű ágyú. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése