Szeretjük őket:

2011. február 26., szombat

Viva, lesz vígasz?


Ma este, az Újpest-Kaposvár focimeccs után lusta voltam felkelni a kanapéról és gondoltam megnézem mit hallgatnak a Viva Tv szerint a mai magyar fiatalok. Elvégre, mint gyerekek közt dolgozó könyvtáros szeretek mindent tudni, ami őket érdekli. Hogy egy reklámszöveget citáljak: „a tájékozottság magabiztossá tesz”. A Viva Chart show (már a neve is bíztató, jelzi mennyire magyar…) által adott klipek ihlették eme jegyzetet, mert elgondolkodtatott. A gondolkodás kétségtelenül veszélyes, de néha sajnos általam még űzött sport. Kiküszöbölésén dolgozom.

A slágerlista elfogulatlan jellegét jelzi, hogy decemberben, - minő csoda, nyilván a darab lenyűgöző zenei nyelve, mondanivalója és a frenetikus szöveg miatt – csak úgy in medias res - például a lista élén rajtolt a Viva Teleton (telefonos jótékonysági adománygyűjtő műsor) himnusza, melyet Falusi Mariann és Varga Viktor fémjelzett.[1]De rendszerint azok is élen szoktak nyitni, vagy legalábbis gyorsan előretörnek, akik a Vivával valamiféle kapcsolatban állnak, vagy akiről agytröszt úgy akarja, hogy sztárrá legyen. Másik példaként, mikor kialakították a STÁB nevű (de)formációt, akinek aztán műsort is csinált a zenetévé, akkor azok vezették a listát hetekig.

Ilyen sztár Fluor. Eleve a fluort jobban szeretem a periódusos rendszerben vagy esetleg fogkrémben látni, mint egy zenei klipben. Pályája elején a Viva egyik műsorában futott be (Az Animal Cannibals-féle tehetségkutatóban), de ezer rózsaszín szállal kapcsolható a csatornához. Egyébként is „fantasztikus” zenei talentum, aki olyan Arany János-i nyelvi remekműveket alkotott, mint a Gecigránát című akármi.

Olvashatunk a listán egy Rami nevű szőke ciklonról, akinek nincs rossz hangja, és felkapta a Viva. A gigámat rá, hogy hamarosan egy stílusváltása lesz, kap valami dögösebb ruhát, amiből kilóg mindene és még egy kicsi, majd a romantikus szám helyett írnak neki egy „Tépj szét!” jellegűt, beleteszik egy műsorukba és hatalmas sztárrá avanzsál, persze csak magyar szinten, hisz nemzetközileg az összes sztárocskánk igencsak nulla.

Akad persze még ennél is nyilvánvalóbb kapcsolat a listán feltűnő együttesek és a listát összeállítók között: Retro School Band, amelynek feje az egykori műsorvezetőjük Zola. És még ők a jók közé tartoznak, mert az ember csak ámul és bámul, hogy a negyven dalból nincs kettő, amit meghallgatna szívesen. Természetesen tudom, hogy nem nekem tartják fenn a Viva Tv-t, ehhez én már vén vagyok, de ha belegondolok, hogy régen egészen jó saját készítésű műsoraik voltak olyan tehetségekkel, mint Rákay Philip, Balázs, Lilu, hogy csak a befutottakat mondjam.
De térjünk vissza a listához, hiszen akadnak itt olyan arcok, akikről érdemes még értekezni.

Itt van Tran Duc Ahn alias: Düki… nekem meg mindjárt  lesz egy „dükitörésem”… Ő is egy azon magyar csodabogarak közül[2], aki mindenhez ért: eredetileg a Bad Boyz táncformáció tagja volt, de hát nyilvánvalóan ez arra is predesztinálja, hogy énekes is lehessen, elvégre egy reneszánsz lángelme. Maga így vallott miként sajátította el az éneklés minden csínját-bínját:

„Úgy kezdtem, hogy egy gabonapelyhes dobozhoz kapott hip-hop zenei programmal alkottam először zenéket. Ez még nagyon kezdetleges volt, de sokat fejlesztettem magam, és ma már olyan szintre jutottam, hogy publikálható az, amit csinálok!”[3]

Jellemző a magyar celeb beltenyészetre, hogy hogyan, hogysem, SP – róla most hadd ne írjak egy szót se - háttértáncosa is volt, de minő véletlen ismeri a Való Világ nevű borzalom egyik bentlakóját is:

Béci nagyon jó barátom. Egy utcában lakunk, és ha kijön a villából, akkor én fogom neki csinálni a zenéket, és mindenben segíteni fogom, hogy ő is elindíthassa a zenei pályafutását. Őt nagyon jó embernek tartom, szerintem egyáltalán nem nagyképű, maximum a taktikája miatt mutatja egy kicsit erősebbnek magát!”[4]

Taktikája???? Jézusom, taktikája Napóleonnak volt Austerlitznél, de, hogy már az is taktika legyen, ha valaki nagyközönség előtt kretén… Így múlik el a világ dicsősége!
Ha már Napóleon, van egy Nagy Sándorunk is… Igaz ez nem a makedón Alexandrosz, hanem a magyar és nem király-hadvezér, hanem színész-énekes. Semmi extra egy közepes musicalbe passzolható szám és ennyi.

De szemezgessünk tovább!
Itt van az Idiotside nevű formáció.
Már a nevük is bíztató,
alkotja tíz tahó.

Pardon, elnézésüket kérem: természetesen nem tízen vannak. Frontemberük Barna Balázs. Fel tud sorolni a kedvencei között három ruhamárkát, de egy könyvet sem… Példaképe Pete Doherty (a rockzenész és drogdíler), kedvenc étele a McChichken.[5] És kedvenc újságja –elvégre valamiből informálódni kell a nagyvilág dolgairól- az FHM. Klassz kis bálvány.

Akadnak a sorban szép számmal más tévék által életre hívott celebek is: Majka (ex Való Világ) a már említett Düki, és egy egész sor tehetségkutatóban kikutatott: Pápai Joci, Király Viktor, Fekete Dávid…
Tulajdonképpen ha megnézzük, hány olyan együttes/énekes van a magyarok között, aki 10 éve is már ismert volt, kiderül, hogy az egy Sugarloaf-ról lehet ezt elmondani, de hát az a Sugarloaf igencsak távol van a mai Sugarloaf-tól zeneileg és tagságilag egyaránt (1 fő maradt a mai négyből). Így van az, hogy az 1981-es születésű Duplael Junior igazi őskori maradvány a tizenéves csitrik között, ami megsüvegelendő vagy elítélendő - ízlés szerint -.

Befejezésül egy igencsak központilag támogatott számmal zárnám: Keri feat. Johnny K. Palmer: Crazy Baby. Igen, mint a szám címéből és jegyzőiből is kitalálható, egy magyar műről van szó. Finoman szólva tükrözi a globális világkáoszt: Keri fehérbőrű magyar lány (honlapjáról és máshonnan sem tudtam kideríteni, miként hívják eredetileg[6]), Johnny K Palmer egy feketebőrű magyar nyelven éneklő úriember és a klip egy sárgabőrű tündér ázsiai kislánnyal indul. Bizonyára nem kis kapcsolati tőke és marx-féle tőke kellett, hogy ilyen hirtelen vezesse a listát pár hét után, mert én biza eddig életemben nem hallottam se rádióban, se buszon utazók mp3 lejátszójában a dalt, de még diákoktól sem…

Hangsúlyozottan nem értek a zenéhez, annyit tudok eldönteni: minek van dallama számomra, melyik szöveg értelmes vagy ötletes és melyik klipben van valami elképzelés. Sajna azonban egy olyan zenecsatornán, ahol olyan nívós műsorok mehetnek, mint a „Playboy villa lányai” (=néhány szőke szilikontöltelék ugrál egy vén fa... azaz fickó körül és sikítoznak, ha meglátnak egy borzalmas csivavát) vagy a „Szülinap luxuskivitelben” (ahol elkényeztetett amcsi csemeték sírnak, ha Shakira helyett csak Britney Spears jön el a születésnapi bulijukra), nem is várhatunk többet. És drága csemetéink ezen szocializálódnak…

Consummatum est. Bevégeztetett.





[2] Futottak még: Dundika, mint énekes; Voksán Virág és Niki Belucci mint DJ, Puskás Peti, mint színész. Mind-mind polihisztor géniusz.
[4] Uo.
[5] http://www.idiotside.hu/ - Barnee biográfiája

2011. február 19., szombat

Valentin/Bálint nap a könyvtárban



Valentin - magyarul Bálint - nap volt hétfőn 14-én a könyvtárban, meg kell mondjam kemény meló volt. Egyfelől a vetélkedőre meg kellett írnom 30 versikét, amelyek a feladatok részét képezték, másfelől le is kellett vezényelni. Délután 13 órakor kezdtünk és természetesen szinte minden résztvevő ekkor érkezett és nem voltak hajlandóak egyenletesen magukat beosztva érkezni... 


Különösen kiemelném azon résztvevőket, akik több feladatlapot is teljesítettek, gondolok itt elsősorban a hatodikos leányzókra. Köszönetet kell mondani inspirálóimnak is, főként ama két Hildes középiskolás könyvtári tagunknak, akik segítettek keresni megverselhető célpontokat: kösz Deli, kösz Meli!

Ígéretet tettem arra is, hogy közzé teszem a versek egy részét, amelyek jobban sikerültek, így most ezt meg is teszem:


Ofélia dala:

Az életem szép volt, csupa dínom-dánom
Szerelmem is volt, királyfim, egy dánom;
Ám szívem nem védte meg az amulett,
Érte  lángolásom mára hamu lett.

Hamlet ölelt egykor, ma  a tó vize;
Arcom fehér már, mint a hópihe.
Millais lefestette, Shakespeare megírt,
Fájdalmaimra a halál lehelt gyógyírt.


New Moon – Újhold

Ó iszoNyú Moonday! Bezzeg a péntek,
Mint íze a méznek, az oly finom!
Lelket derít ha vége a hétnek
Csak a hétfő jöttével nő meg a kínom!


Catullus - Lesbiához

A Római költők antológiája bújtat
Lesbiához írt a nagy Catullus
Ha lapozod, a kétezer éves múltat
Lükteti vissza benned a pulzus.


Alkonyat

„Vezetőd Kristen Stewart lesz,
nem repül úgy, mint egy stewardess,
de egy Forks nevű városba elvezet
lányoknak ez kész élvezet…

Mert vannak ott indián farkasok,
De „vér”-esek és nem ordasok,
Meg arcpír nélküli vámpirok,
Remélem a könyv már nem titok!”


Quasimodo

Habár egy szép templomban lakok
Görbe hátú torzszülött vagyok,
Barátom csak egy vízköpő volt,
Míg Esmeraldám hozzám nem hajolt.

Bolondok közt lettem csak király,
És a szerelem mi engem aktivál,
Hogy tűzből is kimentsem a drágát
És elporoljam Frollo nadrágját.


Operaház fantomja

Zongoratanárom rémes egy pofa,
Operában él, csókolni nem tudnám soha
De Raoult elrabolta, mást nem tehettem:
S máris smároltam, majd eltemettem.


Erzsébet királynő - Sissi

Uralkodni sziszifuszi munka
Nem egy lakodalmas menet,
Ferenc Józseffel nő az iszonyunk a
Szeretet helyett.

Bajor vagyok és egyre több a bajom,
Monarchiánkra hol az ellen tör,
Szárazföldön vagy éppen hajón,
Hol életem vesztem egy reszelőtől.


Csipkerózsika

Hol a doktor?
Halódok. Tor
Lesz a vége
Itt fekszem majd száz éve
Sehol egy királyfi vagy herceg
S csak telnek a percek.
Átkozott rokka!
Belerokkanok…


Heléna

Oh mennyi görög és trójai vér
Ömlött patakként a tengerbe értem
Hogy ölte egymást sok-sok fivér
Míg végül újra Spártába értem

Istenek tették ezt velem,
Én majdhogynem vétlen vagyok
Tréfájukat nem nagyon kedvelem
De szőke hajam fáklyaként ragyog.




Jázmin - Aladdin

Egy szultánnak szült jó anyám
Én vagyok Aladdin kedvese.
A nevemet most nem mondanám,
Nem él itt nálunk hiúz és medve se.

Van palackban jó dzsinnünk,
De utóbbit nem isszuk meg soha,
Repülő szőnyeg a dzsipünk
És Agrabah népünk otthona.


Cleo

Ahol a földet a Nílus öntözi, éltem egykor,
Rómait szerettem nem is egyet.
Caesar elé szőnyegben vittek éjjel egykor,
Aki megmozgatott értem dombot és hegyet.

Ízisz istennőm tejben fürdetett
És aranyból készült majd minden ruhám,
De a sors mégiscsak letett:
Kígyók által egy nyári délután.


Fiona éneke

Majdnem szőke herceg hófehér lovon,
Csak kopasz és szószátyár szamár a ló
Arcbőre zöld, min nem segít az Avon,
De a zord külső mögött jóravaló.

A sárkány tornyából kiszabadított,,
Hogy egy töpörödött férje lehessek.
Nappal szép vagyok, de éjjel megrondított,
S csók kell, hogy átkomnak véget vessek
Mert ehhez kevés a gyógyszeres fiola:

Ezerszer csókol: Fiona


Aranyhaj

Nagy gubancban életem fonala
Mostohám egy nagy toronyba zárt
Így nem tudhatom, vajon hol van a
Piac és még nem láttam bazárt.
Csak az ablakomból néha fényeket
Meg egy kaméleont ki furcsán nézeget.
Igazán érkezhetne már egy megmentő
De ha tolvaj lesz, jöhet érte a mentő…


Barbie

Cuki vagyok, szőke hölgyemény,
Az életem nem éppen kőkemény:
Rózsaszín házban, pink bútorok
Közt egy Aqua dalt dúdolok
És sötét,,zord éjeken
Megvéd a férjem? Ken.


Hófehérke

Fehér vagyok, hóesésben láthatatlan
Nincs szebb nálam a tükör szerint,
Hét férfivel élek a házamban
És tán eljön értem a herceg megint.
Mert alma akadt fehér torkomon
S engem már halotti lepel lep el
lehet a túlvilág dalát horkolom,
de egy csóktól az élet  magához ölel.


Rómeó és Júlia

Veronában két szerelmes ellenség éldegélt,
Tán nem is tudnánk, de egy angol elregélt.
Az egyik család ajtó lenne, de ehelyett kapu lett
A másik meg Montagú, kit ront a bú és a rulett.


Dzsidzsia dala

Zéta hunok közé keveredett és nem látott,
Mert a szíve más lány felé húzta,
De a csaj mást szeretett, s megártott,
Hogy áhítozott Attilára, a hunra.
Követte a halálba is királyát Emőke,
Most boldog vagyok, míg oszladozik e nőcske.


Dante

Keresd meg az én poklomat!
Költő vagyok, talján földön éltem,
Beatricét szerettem, de Nagy Feróét nem.
Én a Mennyországra tenném voksomat,
Hol Vergiliusszal jártam a derékkel.
De a pokolban, hagyj fel minden reménnyel!


Hamupipőke

Voltam bálban, álruhában
Másom sincs, csak egy fél cipőm.
Két nővérrel és egy mostohával
Éldegéltem és midőn
A trónörökös nőt keres
Nem enged el pótanyám
De mégis én lettem sikeres
És most feszíthetek oldalán.


2011. február 6., vasárnap

Szuperbóvli



Amerikában ma van a nagy nap. Magyar idő szerint éjjel a jenkik zöme fotelba huppan, kézbe kap némi rágcsálnivalót, hideg sört és az amerikai foci döntőjét fogja bámulni. Tisztában vagyok vele, hogy ez a kijelentés egy erősen nemzeti érzelmű magyartól furcsa, de én szeretem az amerikai focit. A 2003-as szezon volt az első, amit követtem (azóta is a Carolina Panthersnek szurkolok) és hát megdöbbentem az első Super Bowl-tól amit 2004. február 1-én végignéztem. Jó meccs volt, de nem ettől lepődtem meg. Janet Jackson jobb kebléről a félidei show közben úgy tüntette el Justin Timberlake a ruhát, mint pitypangról a virágot a tavaszi szél, de nem is ez ébresztett rá, hogy az USA-val kapcsolatban valami nem stimmel.
Más hozta rám a frászt. Ez egy sportünnepély. Mégis katonai repülőgépek húznak el a stadion felett nemzetiszín sávokat festve az égre. Aztán valami tábornok mondott beszédet a hazafiasságról. És ez ugyanaz a nemzet, amelyik bármely más ország esetében szörnyűnek tatja a nacionalizmust, holott ők éppen azok. Leginkább ők azok. Skizofrénia? Vagy inkább tudatosság? Én az utóbbira tippelek. A nemzeti érzés erő, ha magunkban tápláljuk, de a többiekből kiírtjuk akkor mi erősek leszünk, ők pedig gyengék. Ezt az ütőkártyát leginkább európai államokkal szemben játsszák ki. El tudja képzelni valaki, hogy a német focibajnokság döntőjében (tudom, hogy nincs ilyen) egy Bayern-Dortmund rangadó előtt mindenki elénekli közösen a himnuszt Dieter Bohlen vezetésével, közben egy tízméteres fekete-vörös-arany zászlót lenget a szél a stadion tetején, majd elhúz a fejek felett tíz Eurofigther Typhon típusú vadászbombázó? Vagy mondjuk azt, hogy félidőben élőben kapcsolják a –teszem azt- Egyiptomban állomásozó germán csapatok egyik kantinját, ahol a békét hozó német megszállók tisztjei és közkatonái nézik közösen a mecset? Fél perc alatt hörögne a világsajtó, hogy feléledtek a náci eszmék. A Super Bowlon mindig mutatják a külföldi kiküldetésben lévő egységeket, ahogy nézik Irakból vagy Afganisztánból a döntőt… Amit szabad Jupiternek, nem szabad a kis ökörnek, de  még a közepes ökörnek sem…
Persze tudtam én enélkül is: az Egyesült Államok militarista állam, de így nyers volt és brutális a kontraszt olyannyira, hogy még Shakira is csak picit enyhített a sokkon.
Gyerekkoromban szerettük Amerikát. Többes számban, mert szinte mindenki szerette. Emlékszem, ahogy 1991-ben milyen áhítattal néztük a TV-ben ahogy a hős amcsik eltüntetik az irakiakat Kuvaitból, tíz évesen csak erről beszéltünk a II. Rákóczi Ferenc Általános iskola folyosóján. Még a pontos lépcsőfokot is tudom, ahol megálltunk erről beszélgetni.
Ma sem utálom Amerikát. A vezetőit, na azokat nem kedvelem. De hát egy összement és perifériára szorult állam polgára vagyok és kicsit irigylem őket, hogy ők nagyhatalmak, mi meg nem. Volt persze fordítva is valaha, mondjuk alig 100 éve. De azért szeretnék egy napra amerikai lenni, többre nem, mert utálom a hamburgert és a kólát. A klasszikus amerikai életformát még kedvelem is: farmok, végtelen nyájak, gyönyörű, szinte lakatlan tájak, még a hatalmas amerikai autók is tetszenek; az oktatásukban is találok jó dolgokat (a sok közös program, műsor, a szereplési kényszer… a mi tanulóink bezzeg szinte mindig leblokkolnak ha emberek elé kell kiállniuk) és ha csinálják is a rosszat legalább a jót hirdetik. Nálunk már ez sem igaz, elég megnézni néhány „sztárt” a Való Világból… Amerikában egy másodpercig nem lennének képernyőn.
Szóval, aki meg akar tudni valami az Egyesült Államokról, nézze a mai meccset. Nem reklámozom melyik csatornán lesz, de egyébként a Sport 1-en követhetjük 23:15-től. J